Artykuły - matura

Matura i co dalej?

Matura? i co dalej? Kto może mi pomóc w określeniu mojej drogi zawodowej?

Jakie przedmioty wybrać na maturze? To kłopotliwe pytanie dla osób, które nie mają pomysłu, co chcą robić w życiu. Zobacz, gdzie warto się udać, by uzyskać wsparcie przy wyborze dalszego stopnia edukacji.
Egzamin maturalny stanowi obecnie „bilet wstępu” na wyższe uczelnie. Od jego wyniku zależy, czy znajdziemy się w gronie przyjętych na wybrany przez nas kierunek. Żeby jak najlepiej zdać maturę, musimy widzieć jasno cel naszych starań i sens podejmowanych wysiłków. Motywacja jest wtedy wyższa i rosną szanse, że efektywnie wykorzystamy pozostały do egzaminu czas - czy to ucząc się samodzielnie w domu, czy też uczęszczając na korepetycje lub kursy maturalne.

Jaki kierunek studiów wybrać? Czy w ogóle podejmować studia zaraz po liceum? Do jakiego zawodu się przygotowywać? To trudne pytania, a odpowiedzi na nie określają przyszłość na najbliższych kilka lat. Nie każdy jednak uczeń liceum zawsze wie, co chce w życiu robić? i jest to zrozumiałe i naturalne, bo taka wiedza pojawia się często dopiero wraz z nabywaniem kolejnych doświadczeń w sferze zawodowej. Co zatem może pomóc w wyborze dalszego kierunku kształcenia?

Zawsze warto wybrać się do najbliższej poradni psychologiczno-pedagogicznej i w niej skorzystać z usług doradcy zawodowego (zwykle w tzw. Punkcie Doradztwa Zawodowego). Można tu liczyć na przeprowadzenie różnorodnych testów określających predyspozycje zawodowe i pomagających rozpoznać własne umiejętności. Przy niektórych szkołach funkcjonują również tzw. SzOK-i, czyli Szkolne Ośrodki Kariery, o które można dopytać szkolnego pedagoga. Dostępne są tutaj informatory edukacyjno-zawodowe, w których można odnaleźć więcej informacji o interesującym nas zawodzie. Podobnie jak w poradni, tak również w SzOKU-u swoją uwagą służy doradca zawodowy, który udziela indywidualnych porad i przy pomocy konkretnych kroków pomaga określić drogę przyszłej kariery zawodowej. Poza tym można dowiedzieć się również o trendach aktualnie panujących na rynku pracy oraz o najbardziej poszukiwanych zawodach. Zajęcia mogą się odbywać w formie wykładów, warsztatów, grupowych zajęć aktywizacyjnych, wspomnianych porad indywidualnych, niekiedy organizowane są również wycieczki do miejsc związanych z kolejnym stopniem edukacji lub do firm czy urzędów, w celu prezentacji poszczególnych zawodów.

Przed wyborem kierunku studiów dobrze jest określić swoje predyspozycje, czy i na ile będą pomocne w przyszłej pracy. W tym celu warto się rozejrzeć, czy nie mamy w rodzinie, bądź wśród znajomych, osoby studiującej dany kierunek albo wykonującej zawód, który bierzemy pod uwagę. Jeśli jest taka osoba, to zachęcam do porozmawiania o różnych aspektach studiów czy pracy. Rozmowy ze studentami i praktykami pozwalają zweryfikować swoje wyobrażenia i tym samym bardziej świadomie podjąć decyzje odnośnie swojej ścieżki rozwoju zawodowego.
Na wszystkie pytania dotyczące przyszłości zawodowej każdy uczeń powinien sobie odpowiedzieć podejmując decyzje o wyborze  przedmiotów na maturze.