SELECT plik_szablonu,zmienna_template,plik_modulu,szablon_modulu,czy_logowanie,czy_sklep FROM content,content_szablony,content_powiazania,content_moduly WHERE content.id_content=content_powiazania.id_content AND content_szablony.id_szablonu=content.id_szablonu AND content.id_content='8' AND content_moduly.id_modulu=content_powiazania.id_modulu ORDER BY zmienna_template, kolejnosc ASC
Poradnik - czy warto zdawać maturę

Artykuły - matura

Czy warto zdawać maturę?

Zdanie matury to zakończenie pewnego etapu w życiu młodego człowieka, dlatego  matura jest określana jako egzamin dojrzałości. Zdając, go mamy odczucie, że dokonaliśmy tego, czego oczekiwano od nas.  Po maturze to Wy drodzy maturzyści decydujecie o swojej przyszłości, a przed wami liczne wybory, np. te związane z wyborem kierunku studiów.

Po maturze młodzież wchodzi w tzw. dorosłość, ponieważ zaczyna szukać swojej pierwszej pracy, zaczyna zarabiać na swoje utrzymanie, podejmuje naukę na studiach, wyprowadza się od rodziców.  Wynik egzaminu maturalnego ma decydujące znaczenie przy rekrutacji na studia wyższe, a bez ukończonych studiów wyższych na którymś z perspektywicznych kierunków, ciężko sprostać dzisiejszym realiom na rynku pracy.

Pracodawca chętniej zatrudni osoby z wykształceniem średnim, niż gimnazjalnym, czy podstawowym. Osoby z wykształceniem zawodowym znajdą mogą liczyć na pracę tylko w wyuczonym zawodzie. W przeważającej części ogłoszeń prasowych wymagane jest minimum średnie wykształcenie.

Jeśli ktoś nie czuje się na siłach to oczywiście nie musi podchodzić do zdania egzaminu maturalnego - matura nie jest obowiązkowa. Można do niej podejść w  kolejnych  latach. Należy liczyć się z tym, że wówczas trzeba przypomnieć sobie wymagany na maturze materiał na korepetycjach lub kursach maturalnych. To wiąże się z dodatkowymi kosztami. Nie można też liczyć na ewentualną pomoc kolegów i koleżanek z klasy, którzy egzamin mają już za sobą. Czy jednak warto odkładać tę decyzję na później? Pewnie lepiej jest chociaż spróbować przystąpić do egzaminu, nic przy tym nie tracąc, a tylko mogąc zyskać.