https://www.traditionrolex.com/41

Poradnik - dieta przed matura

Artykuły - matura

Dobra dieta to sukces na maturze!

Od dłuższego czasu znane jest powiedzenie „Jesteś tym czym się żywisz” i jak w każdym tego typu wyrażeniu i w tym czai się ziarenko prawdy. Bowiem nie tylko nasz układ pokarmowy czerpie korzyści i doznaje skutków naszego odżywiania, ale także inne części naszego organizmu. W szczególności dotyczy to naszego mózgu, z czym związana jest nasza sprawność intelektualna.

Czy mózg do późnej starości zachowa intelektualną sprawność, zależy od wielu czynników. Zdobywanie cały czas nowej wiedzy, czytanie książek, rozwiązywanie krzyżówek, zadań matematycznych, uczenie języków czyli wszystkie czynności, których dokonujemy w czasie nauki - sprawia, że nasze komórki mózgowe są cały czas aktywne. Sprawność naszego umysłu nie zależy jednak tylko od naszej aktywności, ważny jest też sposób życia (codzienny stres, jadłospis, używki oraz to co spożywamy). Niedobór różnego rodzaju składników odżywczych i minerałów czy witamin może powodować nie tylko słabe samopoczucie, ale też spadek koncentracji, czy obniżenie zdolności intelektualnych. Jeżeli chcemy uniknąć takich kłopotów w czasie wzmożonego stresu i nauki, jakim jest czas przedmaturalny warto sięgnąć po garść witamin i pełnym wigoru oraz lotności umysłu i jak to mówią „świeżych myśli” biec na zajęcia pozalekcyjne, kursy maturalne, czy na egzamin.

A oto kilka prostych sposobów co dołączyć do codziennej diety:

Zielone warzywa, oleje roślinne (sojowy, słonecznikowy), oliwa z oliwek, dzika róża, masło roślinne, jajka, szparagi, cebula, pomarańcze, kiwi, czarne i czerwone porzeczki, cytryny, jabłka, papryka, pomidory, dynia, awokado, nasiona słonecznika i orzechy ? to one dostarczą nam Wit A, E i C, które chronią nas przed brakiem koncentracji, nerwowością       
a także działaniem wolnych rodników.

Muesli z owocami z dodatkiem mleka, pieczywo razowe, drożdże, jajka, banany, awokado, zielone warzywa, orzechy, drób, ryby, ziarno soi.  -  tu z kolei zgromadzone są Wit. B6 oraz B3  zaś Niacyna występuje w drożdżach, orzeszkach ziemnych, suszonych brzoskwiniach, tuńczyku, migdałach, grzybach, ziarnach soi i w zielonym groszku. Połączenie ich stanowi składnik lecytyny, która odgrywa ważną rolę w procesach koncentracji i zapamiętywania.

Sałata, szparagi, soczewica, brokuły, kalafior, mąka z pełnego przemiału, kiełki pszeniczne, szpinak, ziarno soi, żółtko jajek -  to nieskończenie wielkie pokłady kwasu foliowego, który odpowiada w organizmie za naszą dynamikę jego brak spowoduję zmęczenie, roztargnienie a także na brak serotoniny.

Sardynki w oleju, makrele, drób, mleko i żółtka jajek ? są zapasem Wit B12, która jest odpowiedzialna za sprawność intelektualną.

Na sam koniec - Makroelementy - pierwiastki, które są niezbędne do prawidłowego rozwoju organizmów, czyli wapń (jajka, mleko, jogurty, maślanka, kefir, sery topione i żółte); potas (ziemniaki, sałata, jabłka, banany, pomarańcze grzyby, mleko); magnez (chleb razowy, fasola, groch, nasiona soi, orzechy, zielone warzywa, ziarna pszenicy i jęczmienia, mleko, ryby); cynk(otręby, grzyby, ryby morskie, zwłaszcza śledzie, zarodki i kiełki ziaren zbóż); żelazo(ciemne pieczywo, wątróbka, mięso, ryby i jajka); fosfor(mleko i jego przetwory, mięso, ryby).

Taka dieta zapewni nam wspaniałą koncentrację, siłę do działania oraz chęć do nauki. Wszystkie wiadomości szybko i „bezboleśnie” będą wchłaniane przez nasz mózg, a powtórki staną się przyjemne. Zatem maturzysto, zanim weźmiesz się do pracy, przed egzaminem, przed wzięciem udziału w zajęciach pozalekcyjnych, np. kursach przygotowawczych do matury, zajrzyj do lodówki i dobrze ją zaopatrz.