https://www.traditionrolex.com/41

Poradnik - praca na wakacje

Artykuły - matura

Praca na wakacje

Każdy uczeń, również maturzysta,  po zakończeniu roku szkolnego myśli o znalezieniu pracy na okres wakacyjny. Pierwsze zarobione pieniądze można wydać np. na wyjazd wakacyjny, nowe ciuchy czy też urządzenia multimedialne. Dzięki rozpoczęciu pracy młodzi ludzie mogą  poznać swoje słabe i mocne strony i być po raz pierwszy ocenieni jako pracownicy.

Popularne w okresie wakacyjnym są prace sezonowe (np. zbiór truskawek, wiśni, czereśni, porzeczki).  Jest to praca na akord, czyli płacona jest od ilości uzbieranych owoców. Zarobki  są więc uzależnione od wytrzymałości i szybkości pracy.  Zatrudnienie można też zdobyć  w centrum handlowym  w pracy w charakterze hostessy. Jej  głównym zadaniem jest  oferowanie żywności lub kosmetyków w promocyjnej cenie. Dla uczniów w wakacje nie brakuje też ofert dla pracowników restauracji, barów szybkiej obsługi, lub w budek z lodami, goframi. Łatwiej o pracę jest na pewno w miejscowościach turystycznych.  Najczęściej wykonywaną przez osoby młode pracą, jest roznoszenie ulotek. Pracodawcami są wówczas najczęściej szkoły językowe, firmy edukacyjne, biura podróży, kluby fitness, drukarnie lub restauracje. Można je roznosić po domach, przy ruchliwych trasach samochodowych na światłach, lub po prostu stojąc i wręczając je na ulicy. Nie jest to praca przyjemna, często bo wiem przechodnie nie chcą kolejnych ulotek, ale też nie wymagająca dużych umiejętności. Uczennice mogą dodatkowo pracować jako konsultantki kosmetyczne, poprzez oferowanie produktów firm kosmetycznych i ich zamawianie klientom.

Gdzie szukać pracy tymczasowej?

  1. Najbardziej popularnym źródłem są internetowe portale z bazami ogłoszeń. Szukanie pracy przez internet daje kandydatom możliwość zaoszczędzenia czasu i nic nie kosztuje. Bardzo prostym sposobem jest także rozsyłanie e-maili z CV do firm, z którymi chcielibyśmy współpracować.
  2. Ogłoszenia w prasie zarówno tej lokalnej jak i regionalnej. Pracodawcy chętnie umieszczają swoje ogłoszenia w bezpłatnych gazetach.
  3. Uważnie się rozglądaj! Ogłoszenia zamieszczane są na słupach ogłoszeniowych, witrynach sklepów, w pobliżu uczelni wyższych, czy na przystankach tramwajowych.
  4. Agencje pracy tymczasowej. Osoby uczące się stanowią aż 40 procent wszystkich osób, którzy podejmują pracę tymczasową. Pracodawcy korzystają z usług agencji najczęściej w sytuacji, gdy potrzebują dodatkowego personelu lub w związku ze zwiększoną ilością zleceń. Dzięki temu omija ich biurokracja oraz nie ponoszą kosztów.
  5. Dla osób, które kończą już swoją przygodę z edukacją pomocne są Powiatowe Urzędy Pracy, które często posiadają środki unijne na staże dla osób bezrobotnych. Warto zapisać się na tego typu płatny staż i zdobyć 3 ? miesięczne bądź półroczne doświadczenie zawodowe.

Ważne!

  1. Nie wolno składać żadnych podpisów przed zapoznaniem się z oczekiwaniami i warunkami  pracy  zaproponowanymi przez pracodawcę!
  2. Należy czytać starannie wszelki umowy zawierane z pracodawcami
  3. Nie decyduj się na pracę „na czarno”, bo możesz zostać oszukany! Nie będziesz miał żadnych argumentów składając pozew w Sądzie Pracy.