https://www.traditionrolex.com/41

Poradnik - praca po maturze

Artykuły - matura

Gdzie znaleźć pracę po maturze?

Po zadaniu matury, na etapie planowania ścieżki zawodowej, każdemu maturzyście towarzyszą dylematy związane z wyborem studiów wyższych lub rozpoczęciem kariery zawodowej tuż po zakończeniu szkoły średniej. Każdemu z nich zależy na podjęciu godziwej pracy oraz jak najwyższych zarobkach. Z uwagi na to warto śledzić najnowsze rankingi zawodowe, aby wiedzieć jakie zawody są aktualnie poszukiwane na rynku pracy.  

Absolwenci, którzy zdają maturę w tym roku szkolnym pochodzą z niżu demograficznego, czyli zostanie wykształcona mniejsza liczba specjalistów. Według ekspertów za 10 lat w naszym kraju będziemy odczuwać mogli brak ludzi do pracy, a wyspecjalizowany absolwent, to gwarancja znalezienia dobrego zatrudnienia.

Zapotrzebowanie na fachowców widoczne jest w Europie zachodniej już teraz, szczególnie w Niemczech. Prognozy przewidują że tak samo będzie w Polsce, chociaż dzisiaj jest to zjawisko jeszcze niezauważalne. Świat czeka na wykształconych, zdolnych młodych ludzi. Tacy ludzie z łatwością znajdą zatrudnienie za granicami naszego kraju. Obecnie cierpi na tym, nasza gospodarka, ponieważ kształcimy specjalistów, którzy potem podejmują prace za granicami naszego kraju.

Jeden z wyższych deficytów pracowników jest zauważalny w branży medycznej i prawniczej. W przyszłości obecni maturzyści na pewno znajdą zatrudnienie w zawodach zaufania publicznego takich jak: lekarz, prawnik. W tym roku przewiduje się wzrost  na fachowców w tej branży do 29%. 

Według portalu onet.pl „10 zawodów przyszłości - prognoza 2020” do zawodów przyszłościowych należą: weterynarz, badacz naukowy, programista baz danych, opiekun zdrowotny, finansista, przedsiębiorca, terapeuta, oraz specjalista związany z ochroną środowiska i zarządzaniem.

Natomiast według danych Work Service największe szanse na znalezienie pracy będą mieli maturzyści, którzy swoją przyszłość zwiążą z kierunkami informatycznymi. W tej branży można także liczyć na wysokie zarobki.  Deficyt informatyków i programistów w tym roku sięgnie w Polsce 31% i będzie wyższy niż w roku ubiegłym. W związku z coraz silniejszym wkraczaniem technologii IT w naszą codzienność, popyt na pracowników w tej branży będzie coraz większy.

Co raz większe zapotrzebowanie jest w branży motoryzacyjnej i nowych technologii. To jedne z najdynamiczniej rozwijających się sektorów w Polsce i na świecie. W porównaniu z rokiem poprzednim o 6% wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów z tych dziedzin.

Jakie studia należy wybrać, aby móc potem przebierać w ofertach pracodawców? Ważnym elementem, wspierającym młodych ludzi w ich  ukierunkowaniu na właściwą ścieżkę jest poradnictwo zawodowe. Dzięki, uczestnictwu w tego typu zajęciach  młodzież odkrywa  swoje mocne i słabe strony oraz  predyspozycje zawodowe.

Jeśli maturzysta wykazuje predyspozycje w kierunku nauk ścisłych to powinien swoją przyszłość edukacyjną związać z uczelniami technicznymi, np. Politechniką. Przepustką na studia techniczne jest właściwe przygotowanie do egzaminu maturalnego z przedmiotów ścisłych. Niezwykle pomocne są kursy maturalne, które pomogą uzupełnić i uporządkować niezbędną wiedzę.

Życzymy wszystkim maturzystom podjęcia optymalnych decyzji i wybranie najlepszej ścieżki rozwoju zawodowego.