Artykuły

Co wpływa na efektywność nauki?

Efektywna nauka to jest to czego potrzebujemy w szczególności gdy zbliżają się egzaminy maturalne czy gimnazjalne. Do tego potrzeba  trzech rzeczy: koncentracji, zainteresowania i zrozumienia. Poniżej podaję kilka prostych sposobów by uzyskać jak najlepszy efekt z godzin „zakuwania”.

1. KONCENTRACJA
Całą swoją uwagę należy skupić nad tematem , który mamy zamiar opanować. Nie możemy rozdrabniać się na kilka rzeczy naraz , rozmyślać o tym co było danego dnia. Myślimy tylko o temacie nauki reszta myśli ? stop!

2. ZAINTERESOWANIE
Interesujesz się tym co lubisz, lubisz to, czym się interesujesz. Tak jest i z  przedmiotami i rzeczami, które chcemy zapamiętać. Szybciej uczymy  się przedmiotów które lubimy, gorzej rzecz się ma z tymi , które nie są naszymi faworytami. Co wtedy zrobić? Na to też jest sposób:

  • zastanów się dlaczego właściwie nie lubisz tego przedmiotu
  • spójrz na niego z innej strony, może znajdzie się jakiś interesujący temat

3. ZROZUMIENIE
Nigdy nie należy bezmyślnie zapamiętywać setek definicji, wzorów czy zasad. Przede wszystkim należy wiedzieć czego się uczymy.  Najlepiej po przeczytaniu danej definicji czy regułki naucz się jej własnymi słowami lub skojarz sobie ją z czymś. Będzie łatwiej.
Znajdź swoją własną, unikatową technikę zapamiętywania i kojarzenia.

  • najszybciej zapamiętujesz to, co słyszysz? Zatem słuchaj uważnie na lekcjach, czytaj notatki na głos lub nagrywaj samego siebie i odsłuchuj.
  • najszybciej uczysz się czytając? Najistotniejsze informacje zaznacz kolorowymi pisakami lub karteczkami. Zaznaczaj fragmenty tekstu baw się kolorem i słowem nauka to też przyjemność

Na koniec trzy jeszcze szczegóły na pozór nie istotne, które znacznie ułatwią pracę:  

1. SŁOWNIK, ENCYKLOPEDIA
Miej przy sobie słownik lub encyklopedię, czasem mogą się przydać nie warto wtedy odrywać się od nauki i w pośpiechu przeszukiwać półki. Tracąc tym samym swój czas i rozpraszając skoncentrowany już umysł.

2. POKÓJ
Przede wszystkim musi być dopasowany do Ciebie, lubisz jasne światło staraj się uczyć przy oknie w dzień, w kolorach które Cię nie męczą oraz w pomieszczeniu w którym jest wywietrzone tak by zaduch nie powodował senności. Lubisz muzykę włącz do nauki cichutko radio, ma przecież być przyjemnie.

3. ŚWIATŁO
To najważniejszy element, szczególnie jeżeli lubisz uczyć się po nocach. Pamiętaj światło nie być za słabe , musi być z prawej strony by nie rzucać cienia i stać w odpowiedniej odległości by można było spokojnie i wygodnie przy niej siedzieć.

Powodzenia!

+48 503 101 701 kursy@pl.edu.pl