Artykuły

Kursy czy korepetycje?

Do egzaminu jeszcze trochę czasu pomyśli każdy maturzysta na początku roku szkolnego trzeciej klasy. Niestety ten czas to tylko iluzoryczne spojrzenie, bowiem każdy zdać chce i albo się ciężko weźmie do nauki albo...postawi na kursy maturalne, których na rynku oferta jest szeroka.
Jedno i drugie rozwiązanie wydaję się być sensowne. Zarówno na kursie jak i w domu nauka nas nie ominie, powtarzanie, zakuwanie. Różnice jednak istnieją jakie przede wszystkim za kurs musimy zapłacić. Ile? No tu już oferta różnych firm jest szeroka, nasuwa się jednak pytanie czy naprawdę jest sens chodzić na kursy przygotowawcze do matury? Wszystkie licea są zasypywane najróżniejszymi ulotkami, plakatami oraz promocjami z firm edukacyjnych oferujących pomoc. Skąd jednak uczeń ma wiedzieć co wybrać, na co się zdecydować? Najczęściej wygrywa oferta sprawdzona przez starszych kolegów, dobrze rozreklamowana czy atrakcyjnie podana.
Co zatem przemawia za tym by uczyć się w grupkach na kursie prowadzonym przez wykładowcę , a może lepiej postawić na indywidualne korepetycje?
Zacznijmy od kursów. Tutaj zaletami będzie możliwość mobilizacji osoby trzeciej, małe grupy (komfort nauki) oraz wykwalifikowana kadra wykładowców, która posiada nie tylko wiedzę merytoryczną ale i doskonale zna realia szkoły. Dokonując wyboru należy wziąć pod uwagę doświadczenie firm orgaznizujące zajęcia.
Niewątpliwym atutem jest fakt, że w ciągu kilku godzin dostajemy wiedzę niejako w pigułce, skondensowane informacje, które wcześniej były przekazywane przez 3 lata szkoły. Pozyskaną wiedzę można wykorzystać w praktyce, rozwiązując zadania zgodnych z wytycznymi maturalnymi.
Oczywiście oprócz plusów istnieją również minusy takiej pomocy przede wszystkim koszt, który należy ponieść za przygotowanie na zajęciach dodatkowych. Pytanie nasuwające się już od samego początku czy i jaka będzie skuteczność nauki, czy same wykłady wystarczą, czy może lepiej spróbować kursu z ćwiczeniami no i czy dysponujemy odpowiednią ilością czasu przeznaczonego na kurs.
Jeżeli nie zdecydujemy się na kursy do matury zostaje nam nauka na korepetycjach indywidualnych. Zaletami takiego przygotowania jest indywidualne podejście korepetytora do danego ucznia, często nauczyciele dojeżdżają, na czym uczeń zaoszczędza czas.
Wykładowca często oferuje własne pomoce naukowe co ogranicza koszty ucznia, a także łatwiejsza jest zmiana terminu, czy godziny wcześniej ustalonej wizyty.
Jak w każdym wypadku i tu istnieją minusy, przede wszystkim wyższe koszty przygotowania, im nauczyciel ma lepsze referencje tym jest droższy. Niestety często się zdarza że indywidualni korepetytorzy mają podstawy merytoryczne, ale nie znają realiów szkoły, gdyż w nich nie pracują lub są to studenci. Może się również zdarzyć, że indywidualne zajęcia po pewnym czasie staną się nudne, gdyż w grupie zawsze łatwiej o świeże spojrzenie.
Podsumowując dobre i złe punkty ma zarówno nauczanie indywidualne na korepetycjach jak i nauka w małych grupkach kursowych są dobrym pomysłem na uporządkowanie i usystematyzowanie materiału niezbędnego do matury. Co wybierze uczeń często będzie zależało od opinii kolegów, znajomych, rodziców.
Najważniejsze by bez względu na wybór szczęśliwie dotrwał do egzaminów, a w pełni przygotowany zdał je śpiewająco.
Tego wszystkim czytelnikom życzymy!

+48 503 101 701 kursy@pl.edu.pl