Artykuły - matura

Jak dobrze zaprezentować się na maturze ustnej?

Autoprezentacja to sztuka wydobywania z siebie tego, co najlepsze, oraz umiejętność pokazania tego innym. To niezwykle cenna umiejętność podczas zdawania egzaminów ustnych. Maturzysta przekazuje swoją wiedzę, nie tylko głosem, ale także gestem, mimiką, postawą ciała. Trzeba wypowiadać się w sposób  prosty i zrozumiały dla słuchaczy. Wykorzystanie trudnych wyrażeń, wziętych niczym ze słownika,  których znaczenia nie rozumiemy, nie pomoże, a tylko utrudni przekaz. Na pytania skierowane przez nauczycieli należy odpowiadać jasno i klarownie. Niewątpliwie pomocne będą wszelkie wskazówki nauczycieli prowadzących kursy maturalne.
Na co zwrócić szczególną uwagę, podczas matury ustnej:

  • Schludny wygląd
    Nie przychodźmy na egzamin w japonkach czy trampkach, w krótkich spodenkach czy w hawajskich koszulach, nie ubierajmy się w wydekoltowane bluzki i krótkie spódniczki, nie obwieszajmy się biżuterią, nie róbmy zbyt wyzywającego makijażu, a długie włosy najlepiej w tym dniu spiąć.
  • Postawa ciała, gestykulacja, mimika twarzy
    Komunikacja niewerbalna, jest jednym  z najistotniejszych elementów za pomocą którego przekazywane są komunikaty. Według badań, podczas rozmowy aż 93% przekazu jest odbierane przez adresata właśnie w sposób niewerbalny. Co więcej z badań wynika, że jeżeli komunikat przedstawiany za pomocą gestów jest sprzeczny z przekazem słownym, rozmówca najprawdopodobniej uwierzy w informacje przekazywane przez mowę ciała. Nie chowamy rąk do kieszeni, nie garbimy się, nie przestępujemy z nogi na nogę, nie huśtamy się, nie opierajmy o ścianę.
  • Kontakt wzrokowy
    Należy utrzymać z komisją kontakt wzrokowy, ale oczywiście w granicach dobrego rozsądku. (od 20 do 60%). Brak kontaktu wzrokowego, może zostać odebrany jako  oznaka kłamstwa, zdenerwowania, niepewności. Nie może cały czas się spoglądać na członków komisji, bo poczują się oni wtedy zażenowani. 
  • Kreatywność
    Wplecenie ciekawostki z pewnością doda waszej wypowiedzi wiarygodności w kontekście znajomości tematu. Mówiąc swoimi słowami, opowiadając, a nie powtarzając z pamięci, łatwiej będzie zapanować nad emocjami.
  • Opanowanie tremy
  • Stres to naturalna reakcja organizmu na pewne niekorzystne  sytuacje. Każdy, nawet nieświadomie, może obawiać się porażki. Dlatego to bardzo ważne, abyś postarał się zrelaksować tuż przed egzaminem. Rozluźnij się, pomyśl o czymś przyjemnym, przeprowadź kilka prostych ćwiczeń oddechowych. Pamiętaj też o uśmiechu !

Powodzenia! : )